Asset Publisher Asset Publisher

Leśny design

Drewno we współczesnej gospodarce świata przeżywa swój prawdziwy renesans. Będąc materiałem o różnych kierunkach użytkowania, od tysięcy lat jest niezbędne w budownictwie, transporcie, do wytwarzania licznych przedmiotów codziennego użytku i jako źródło energii. Dlaczego więc mówimy o renesansie drewna? Prawdą jest, że ze względu na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa współczesny przemysł coraz częściej rezygnuje z wykorzystywania sztucznych tworzyw, na rzecz materiałów naturalnych. Drewno jest surowcem odnawialnym, przyjaznym ekologicznie i zdrowym. Ze względu na walory estetyczne i modę na naturalność, bycie eko, życie w duchu slow life,  jest coraz szerzej wykorzystywane w przemyśle kreatywnym. Potrzebujesz nowego etui na telefon? Wybierz drewniane. Lubisz oryginalność i unikatowość? Kup torebkę z drewna. Szukasz stylowego zegarka? Bez problemu znajdziesz wykonany z drewna. Również nasze wnętrza mogą być dopełnione akcentami z drewna, które emanują naturalnym pięknem.

Zalety rzeczy z drewna:

  • Trwałość
  • Ponadczasowość
  • Unikatowość
  • Naturalność

Drewno posiada właściwości higroskopijne, przez co pomaga regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Produkcja drewnianych mebli nie wymaga użycia szkodliwych substancji i klejów, które są wyjątkowo  niebezpieczne dla alergików. Ekologiczne bejce oraz lakiery, którymi najczęściej pokrywany jest mebel sprawiają, że jest on neutralny dla użytkowników. Drewno stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne oraz stanowi nie tylko jeden z bardziej uniwersalnych, ale i trwalszych surowców, dlatego warto już dziś docenić jego urok i wprowadzić do wnętrza własnego domu nutę drewnianych inspiracji.

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady zastosowania drewna we współczesnym designie!

                                                                              Manemis

Pracownia Leśna

Muszka Drewniana

Mood for wood

Crea-re

Lerymond

Zisou

GMO DESIGN - meble z drewna z odzysku (m.in. z fisackich łodzi!)

Abadoc - warsztat projektowo-twórczy

Plantwear

Bewood

Adeko Stolarnia

Więcej leśnych inspiracji znajdziecie na grupie „Leśny design” zrzeszającej miłośników leśnych aranżacji i rękodzieła inspirowanego lasem. Zapraszamy również na nowy cykl na kanale Ech Leśnych, sztuczki z drewna do wykonania z domu pokażą Wam: Maciej Kupś i Waldek Sokalski, znani również jako Rob in Wood: zrób to sam z drewna | Niepokorna stolarka #1

KUPUJĄC PRODUKTY Z DREWNA...

Wybieraj mądrze. Urządzając dom, kupując rzeczy codziennego użytku, wybierz te produkowane z drewna w Polsce lub u naszych najbliższych sąsiadów!

Dlaczego?!

To proste - im krótsza droga do przebycia, tym mniejszy ślad węglowy towaru, a za tym idzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych!

Warto dłużej poszukać, sprawdzić ile kilometrów musi przebyć dany produkt, by był dostępny w Polsce, ponieważ ślad węglowy importowanego z dalekich krajów fotela z bambusa czy drewna wenge jest nieporównywalnie większy niż fotela wykonanego z rodzimych gatunków drzew, np. z buka, dębu, sosny. Transport towarów powoduje znaczące emisje gazów cieplarnianych. "Ślad węglowy" to całkowita emisja gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu - wylicza się całkowitą ilość wyemitowanych gazów cieplarnianych podczas produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji danego produktu.

Przekonaj się sam, klikając tu: Oblicz ślad węglowy wytwarzany podczas różnorodnych aktywności za pomocą narzędzia online

ZASOBY DREWNA W POLSCE...
Polska znajduje się w gronie kilkunastu największych producentów drewna na świecie. Głównym jego dostawcą na rynek krajowy są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90% zapotrzebowania przemysłu i mieszkańców na ten surowiec. Pozyskują średnio niewiele ponad połowę miąższości drewna, które przyrasta w lesie – cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dzięki temu zasoby drewna w Lasach Państwowych rosną.
Głównym zadaniem Lasów Państwowych jest zrównoważona gospodarka leśna, dzięki której las ma spełniać różnorodne funkcje. Wykorzystanie gospodarcze drzewostanów stwarza finansowe warunki do realizacji pozostałych funkcji – społecznych i ochronnych.
Wykonywane przez leśników prace nie są powodem, aby martwić się o trwałość polskich lasów. Każdy zrąb przeznaczony jest do odnowienia - wprowadzenia nowego pokolenia lasu sztucznie lub naturalnie na miejsce dotychczasowych drzewostanów usuniętych w toku użytkowania (cięcia odnowieniowe) lub zniszczonych przez klęski żywiołowe, np.: pożar, powódź, wiatry.
Dzięki całej gamie zalet użytkowych, także swojej naturalnej różnorodności i niezaprzeczalnemu pięknu – nie ma sobie równych, szczególnie dzisiaj. Drewno uszlachetnione, modyfikowane i łączone z innymi tworzywami konkuruje skutecznie nawet z materiałami oferowanymi przez najnowsze technologie. W wielu branżach, m.in. w meblarstwie, budownictwie mieszkaniowym, szkutnictwie, przeżywa drugą młodość.


Drewno - czy tego chcemy, czy nie – wciąż pozostaje niezastąpione.

Źródło wstępu: CILP - Czas drewna


 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

LASY REGIONU

LASY REGIONU

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi sprawuje nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej na terenie centralnej Polski. Zasięg terytorialny RDLP w Łodzi wynosi ponad 22 696 km² i charakteryzuje się najmniejszą lesistością, która wynosi 21% przy lesistości Polski 29,6%. Pod względem administracyjnym obszar obejmuje teren 6 województw, 37 powiatów i 217 gmin. Największa powierzchnia zasięgu działania, jest na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.

W obszarze działania znajduje się duża łódzka aglomeracja miejska, ośrodki przemysłowe; płocki, bełchatowski, piotrkowski, wieluński. Jest to rejon dużych inwestycji infrastruktury drogowej oraz największej w Polsce odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów-Szczerców, co ma bezpośredni wpływ na prowadzenie  gospodarki leśnej w tym rejonie.

W zasięgu nadleśnictw Złoczew i Grotniki znajdują się duże złoża węgla brunatnego położone częściowo pod lasami, które mogą być uruchomione w najbliższych latach. W strategii województwa łódzkiego zaplanowano dalszą rozbudowę infrastruktury drogowej, w tym wybudowanie objazdów  miast Łodzi, Brzezin, Opoczna, Wielunia i Zgierza. Uruchomienie kopalni węgla brunatnego i inwestycji drogowych będzie miało wpływ na zmiany powierzchni lasów i prowadzenie gospodarki leśnej.

Powierzchnia wszystkich lasów w zasięgu działania wynosi  445,8 tysięcy hektarów z tego, Lasy Państwowe nadzorowane przez RDLP w Łodzi zajmują powierzchnię 291 598 ha. Nasze lasy charakteryzują się dużym rozdrobnieniem kompleksów, szczególnie w Nadleśnictwach Kutno i Płock gdzie wskaźnik lesistości wynosi odpowiednio 5%  i 10%.

Lasy na terenie RDLP w Łodzi należą do 19 nadleśnictw i 223 leśnictw, przeciętna powierzchnia lasów w nadleśnictwie wynosi 15,7 tys. ha, średnia powierzchnia leśnictwa
1 308 ha. Odrębną jednostką organizacyjną w RDLP jest Zakład Usługowo Produkcyjny, prowadzący działalność także na terenie innych rdLP.

W zasięgu działania RDLP w Łodzi jest około 153,2 tys. ha lasów stanowiących własność prywatną.  Nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na powierzchni 77,9 tys. ha w całości lub częściowo  sprawują starostowie, na pozostałej powierzchni 69,8 tys. ha lasów na podstawie umowy ze starostami, nadzór sprawują nadleśniczowie. Lasy prywatne charakteryzuje gorsza jakość w porównaniu do lasów państwowych oraz duże rozdrobnienie własnościowe. Powierzchnia lasów na jednego właściciela wynosi około 1 ha, powierzchnia działki leśnej około 0,6 ha.

Na terenach leśnych tej części kraju, zidentyfikowano około 1 100 gatunków flory naczyniowej, 134 gatunków mszaków, 166 gatunków porostów i około 1 000 gatunków grzybów.


Harmonijnie ukształtowane krajobrazy polno-leśne wraz z reliktami naturalnych  ekosystemów leśnych i łąkowo-torfowiskowych są cenną wartością Polski Środkowej - obszaru pokrywającego się z zasięgiem terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Biegną tutaj zasięgi ważnych gatunków drzew lasotwórczych: buka, jodły, świerka oraz lipy drobnolistnej i jawora. Leśne zbiorowiska roślinne to na północy - krainy z przewagą borów sosnowych, zwłaszcza boru świeżego, w środkowej części z przewagą grądu subkontynentalnego, zaś na południu częstsze są lasy bukowe i jodłowe.

Fauna jest nieco uboższa w porównaniu z obszarami sąsiednimi z powodu małej ilości zbiorników wodnych i rozdrobnionej powierzchni leśnej. Zaewidencjonowano tu 779 gatunków bezkręgowców i 210 kręgowców, przy czym 40 gatunków to ssaki.

 

Zapraszamy na seans - film powstał z okazji 75-lecia RDLP w Łodzi!