Zasoby leśne

Na terenie naszej dyrekcji przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 65 lat, a przeciętna zasobność to 268 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim

Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim

Wsparcie finansowe i kontynuacja dobrej współpracy – posiedzenie Rady Powiatu Piotrkowskiego było okazją do podkreślenia, jak ważne są partnerskie relacje Lasów Państwowych z lokalnymi samorządami. Dyrektor RDLP w Łodzi Jacek Chudy poinformował o zaangażowaniu w realizację wspólnych przedsięwzięć, w tym dofinansowaniu inwestycji drogowej.

 

Podczas posiedzenia Dyrektor RDLP w Łodzi zadeklarował udział Lasów Państwowych w realizacji projektów ważnych dla regionu. Jednym z nich jest budowa drogi w powiecie piotrkowskim, którą Lasy Państwowe wesprą kwotą 300 000 zł. Inwestycja posłuży zarówno mieszkańcom, jak i służbie leśnej. Zaznaczył również, że współpraca z powiatem już teraz przebiega na wielu płaszczyznach.

Obecność na Radzie Powiatu była także realizacją zarządzenia nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz zmieniającego je zarządzenia nr 26, które dotyczy informowania samorządów o prowadzonej działalności przez jednostki organizacyjne LP.

 

Podziękowania za wspólne działania

Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Piotr Łączny, podziękował za zaangażowanie Lasów Państwowych oraz finansowe wsparcie inwestycji. Docenił również udział w akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Piotrków z okazji Powiatowych Obchodów Światowego Dnia Ziemi.

W ramach wydarzenia w Goleszach Małych odbyło się wspólne sadzenie drzew z udziałem uczniów, pracowników Starostwa Powiatowego, Służby Więziennej oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SW. To symboliczny gest, który łączy troskę o środowisko z budowaniem więzi wśród mieszkańców.

 

Dla ludzi i przyrody

Lasy Państwowe pozostają otwarte na kolejne inicjatywy wspierające rozwój infrastruktury, edukację przyrodniczo-leśną i ochronę przyrody – we współpracy z lokalnymi partnerami.