Asset Publisher Asset Publisher

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujące dla naszych nadleśnictw plany urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej każdej z jednostek.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim

Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim

Wsparcie finansowe i kontynuacja dobrej współpracy – posiedzenie Rady Powiatu Piotrkowskiego było okazją do podkreślenia, jak ważne są partnerskie relacje Lasów Państwowych z lokalnymi samorządami. Dyrektor RDLP w Łodzi Jacek Chudy poinformował o zaangażowaniu w realizację wspólnych przedsięwzięć, w tym dofinansowaniu inwestycji drogowej.

 

Podczas posiedzenia Dyrektor RDLP w Łodzi zadeklarował udział Lasów Państwowych w realizacji projektów ważnych dla regionu. Jednym z nich jest budowa drogi w powiecie piotrkowskim, którą Lasy Państwowe wesprą kwotą 300 000 zł. Inwestycja posłuży zarówno mieszkańcom, jak i służbie leśnej. Zaznaczył również, że współpraca z powiatem już teraz przebiega na wielu płaszczyznach.

Obecność na Radzie Powiatu była także realizacją zarządzenia nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz zmieniającego je zarządzenia nr 26, które dotyczy informowania samorządów o prowadzonej działalności przez jednostki organizacyjne LP.

 

Podziękowania za wspólne działania

Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Piotr Łączny, podziękował za zaangażowanie Lasów Państwowych oraz finansowe wsparcie inwestycji. Docenił również udział w akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Piotrków z okazji Powiatowych Obchodów Światowego Dnia Ziemi.

W ramach wydarzenia w Goleszach Małych odbyło się wspólne sadzenie drzew z udziałem uczniów, pracowników Starostwa Powiatowego, Służby Więziennej oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SW. To symboliczny gest, który łączy troskę o środowisko z budowaniem więzi wśród mieszkańców.

 

Dla ludzi i przyrody

Lasy Państwowe pozostają otwarte na kolejne inicjatywy wspierające rozwój infrastruktury, edukację przyrodniczo-leśną i ochronę przyrody – we współpracy z lokalnymi partnerami.