Asset Publisher
zasoby leśne
Na terenie naszej dyrekcji przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 65 lat, a przeciętna zasobność to 268 m sześc./ha.
Udział siedlisk leśnych
- 66,1 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny
- 30,5 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
- 3,4 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
Udział gatunków lasotwórczych
- 83,5 proc. – sosna, modrzew
- 0,2 proc. – świerk
- 7,3 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
- 3,4 proc. – brzoza
- 1,0 proc. – buk, grab
- 0,5 proc. – jodła, daglezja
- 4,0 proc. – olsza
- 0,1 proc. – topola, osika, wierzba, lipa
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
- 11,1 proc. – I klasa
- 12,6 proc. – II klasa
- 18,7 proc. – III klasa
- 20,6 proc. – IV klasa
- 18,0 proc. – V klasa
- 5,9 proc. – VI klasa
- 2,0 proc. – VII klasa i starsze
- 9,6 proc. – KO, KDO, BP
- 1,5 proc. – grunty leśne niezalesione
Struktura miąższościowa lasów RDLP w Łodzi wg klas wieku
- 0,6 proc. – przestoje
- 0,5 proc. – I klasa
- 8,3 proc. – II klasa
- 19,6 proc. – III klasa
- 25,0 proc. – IV klasa
- 24,5 proc. – V klasa
- 8,7 proc. – VI klasa
- 3,0 proc. – VII klasa i starsze
- 9,7 proc. – KO, KDO, BP
- 0,1 proc. – grunty leśne niezalesione
Asset Publisher
Asset Publisher
LASY REGIONU
LASY REGIONU
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi sprawuje nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej na terenie centralnej Polski. Zasięg terytorialny RDLP w Łodzi wynosi ponad 22 696 km² i charakteryzuje się najmniejszą lesistością, która wynosi 21% przy lesistości Polski 29,6%. Pod względem administracyjnym obszar obejmuje teren 6 województw, 37 powiatów i 217 gmin. Największa powierzchnia zasięgu działania, jest na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.
W obszarze działania znajduje się duża łódzka aglomeracja miejska, ośrodki przemysłowe; płocki, bełchatowski, piotrkowski, wieluński. Jest to rejon dużych inwestycji infrastruktury drogowej oraz największej w Polsce odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów-Szczerców, co ma bezpośredni wpływ na prowadzenie gospodarki leśnej w tym rejonie.
W zasięgu nadleśnictw Złoczew i Grotniki znajdują się duże złoża węgla brunatnego położone częściowo pod lasami, które mogą być uruchomione w najbliższych latach. W strategii województwa łódzkiego zaplanowano dalszą rozbudowę infrastruktury drogowej, w tym wybudowanie objazdów miast Łodzi, Brzezin, Opoczna, Wielunia i Zgierza. Uruchomienie kopalni węgla brunatnego i inwestycji drogowych będzie miało wpływ na zmiany powierzchni lasów i prowadzenie gospodarki leśnej.
Powierzchnia wszystkich lasów w zasięgu działania wynosi 445,8 tysięcy hektarów z tego, Lasy Państwowe nadzorowane przez RDLP w Łodzi zajmują powierzchnię 291 598 ha. Nasze lasy charakteryzują się dużym rozdrobnieniem kompleksów, szczególnie w Nadleśnictwach Kutno i Płock gdzie wskaźnik lesistości wynosi odpowiednio 5% i 10%.
Lasy na terenie RDLP w Łodzi należą do 19 nadleśnictw i 223 leśnictw, przeciętna powierzchnia lasów w nadleśnictwie wynosi 15,7 tys. ha, średnia powierzchnia leśnictwa
1 308 ha. Odrębną jednostką organizacyjną w RDLP jest Zakład Usługowo Produkcyjny, prowadzący działalność także na terenie innych rdLP.
W zasięgu działania RDLP w Łodzi jest około 153,2 tys. ha lasów stanowiących własność prywatną. Nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na powierzchni 77,9 tys. ha w całości lub częściowo sprawują starostowie, na pozostałej powierzchni 69,8 tys. ha lasów na podstawie umowy ze starostami, nadzór sprawują nadleśniczowie. Lasy prywatne charakteryzuje gorsza jakość w porównaniu do lasów państwowych oraz duże rozdrobnienie własnościowe. Powierzchnia lasów na jednego właściciela wynosi około 1 ha, powierzchnia działki leśnej około 0,6 ha.
Na terenach leśnych tej części kraju, zidentyfikowano około 1 100 gatunków flory naczyniowej, 134 gatunków mszaków, 166 gatunków porostów i około 1 000 gatunków grzybów.
Harmonijnie ukształtowane krajobrazy polno-leśne wraz z reliktami naturalnych ekosystemów leśnych i łąkowo-torfowiskowych są cenną wartością Polski Środkowej - obszaru pokrywającego się z zasięgiem terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Biegną tutaj zasięgi ważnych gatunków drzew lasotwórczych: buka, jodły, świerka oraz lipy drobnolistnej i jawora. Leśne zbiorowiska roślinne to na północy - krainy z przewagą borów sosnowych, zwłaszcza boru świeżego, w środkowej części z przewagą grądu subkontynentalnego, zaś na południu częstsze są lasy bukowe i jodłowe.
Fauna jest nieco uboższa w porównaniu z obszarami sąsiednimi z powodu małej ilości zbiorników wodnych i rozdrobnionej powierzchni leśnej. Zaewidencjonowano tu 779 gatunków bezkręgowców i 210 kręgowców, przy czym 40 gatunków to ssaki.
Zapraszamy na seans - film powstał z okazji 75-lecia RDLP w Łodzi!