Asset Publisher Asset Publisher

Leśny design

Drewno we współczesnej gospodarce świata przeżywa swój prawdziwy renesans. Będąc materiałem o różnych kierunkach użytkowania, od tysięcy lat jest niezbędne w budownictwie, transporcie, do wytwarzania licznych przedmiotów codziennego użytku i jako źródło energii. Dlaczego więc mówimy o renesansie drewna? Prawdą jest, że ze względu na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa współczesny przemysł coraz częściej rezygnuje z wykorzystywania sztucznych tworzyw, na rzecz materiałów naturalnych. Drewno jest surowcem odnawialnym, przyjaznym ekologicznie i zdrowym. Ze względu na walory estetyczne i modę na naturalność, bycie eko, życie w duchu slow life,  jest coraz szerzej wykorzystywane w przemyśle kreatywnym. Potrzebujesz nowego etui na telefon? Wybierz drewniane. Lubisz oryginalność i unikatowość? Kup torebkę z drewna. Szukasz stylowego zegarka? Bez problemu znajdziesz wykonany z drewna. Również nasze wnętrza mogą być dopełnione akcentami z drewna, które emanują naturalnym pięknem.

Zalety rzeczy z drewna:

  • Trwałość
  • Ponadczasowość
  • Unikatowość
  • Naturalność

Drewno posiada właściwości higroskopijne, przez co pomaga regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Produkcja drewnianych mebli nie wymaga użycia szkodliwych substancji i klejów, które są wyjątkowo  niebezpieczne dla alergików. Ekologiczne bejce oraz lakiery, którymi najczęściej pokrywany jest mebel sprawiają, że jest on neutralny dla użytkowników. Drewno stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne oraz stanowi nie tylko jeden z bardziej uniwersalnych, ale i trwalszych surowców, dlatego warto już dziś docenić jego urok i wprowadzić do wnętrza własnego domu nutę drewnianych inspiracji.

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady zastosowania drewna we współczesnym designie!

                                                                              Manemis

Pracownia Leśna

Muszka Drewniana

Mood for wood

Crea-re

Lerymond

Zisou

GMO DESIGN - meble z drewna z odzysku (m.in. z fisackich łodzi!)

Abadoc - warsztat projektowo-twórczy

Plantwear

Bewood

Adeko Stolarnia

Więcej leśnych inspiracji znajdziecie na grupie „Leśny design” zrzeszającej miłośników leśnych aranżacji i rękodzieła inspirowanego lasem. Zapraszamy również na nowy cykl na kanale Ech Leśnych, sztuczki z drewna do wykonania z domu pokażą Wam: Maciej Kupś i Waldek Sokalski, znani również jako Rob in Wood: zrób to sam z drewna | Niepokorna stolarka #1

KUPUJĄC PRODUKTY Z DREWNA...

Wybieraj mądrze. Urządzając dom, kupując rzeczy codziennego użytku, wybierz te produkowane z drewna w Polsce lub u naszych najbliższych sąsiadów!

Dlaczego?!

To proste - im krótsza droga do przebycia, tym mniejszy ślad węglowy towaru, a za tym idzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych!

Warto dłużej poszukać, sprawdzić ile kilometrów musi przebyć dany produkt, by był dostępny w Polsce, ponieważ ślad węglowy importowanego z dalekich krajów fotela z bambusa czy drewna wenge jest nieporównywalnie większy niż fotela wykonanego z rodzimych gatunków drzew, np. z buka, dębu, sosny. Transport towarów powoduje znaczące emisje gazów cieplarnianych. "Ślad węglowy" to całkowita emisja gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu - wylicza się całkowitą ilość wyemitowanych gazów cieplarnianych podczas produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji danego produktu.

Przekonaj się sam, klikając tu: Oblicz ślad węglowy wytwarzany podczas różnorodnych aktywności za pomocą narzędzia online

ZASOBY DREWNA W POLSCE...
Polska znajduje się w gronie kilkunastu największych producentów drewna na świecie. Głównym jego dostawcą na rynek krajowy są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90% zapotrzebowania przemysłu i mieszkańców na ten surowiec. Pozyskują średnio niewiele ponad połowę miąższości drewna, które przyrasta w lesie – cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dzięki temu zasoby drewna w Lasach Państwowych rosną.
Głównym zadaniem Lasów Państwowych jest zrównoważona gospodarka leśna, dzięki której las ma spełniać różnorodne funkcje. Wykorzystanie gospodarcze drzewostanów stwarza finansowe warunki do realizacji pozostałych funkcji – społecznych i ochronnych.
Wykonywane przez leśników prace nie są powodem, aby martwić się o trwałość polskich lasów. Każdy zrąb przeznaczony jest do odnowienia - wprowadzenia nowego pokolenia lasu sztucznie lub naturalnie na miejsce dotychczasowych drzewostanów usuniętych w toku użytkowania (cięcia odnowieniowe) lub zniszczonych przez klęski żywiołowe, np.: pożar, powódź, wiatry.
Dzięki całej gamie zalet użytkowych, także swojej naturalnej różnorodności i niezaprzeczalnemu pięknu – nie ma sobie równych, szczególnie dzisiaj. Drewno uszlachetnione, modyfikowane i łączone z innymi tworzywami konkuruje skutecznie nawet z materiałami oferowanymi przez najnowsze technologie. W wielu branżach, m.in. w meblarstwie, budownictwie mieszkaniowym, szkutnictwie, przeżywa drugą młodość.


Drewno - czy tego chcemy, czy nie – wciąż pozostaje niezastąpione.

Źródło wstępu: CILP - Czas drewna


 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim

Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim

Wsparcie finansowe i kontynuacja dobrej współpracy – posiedzenie Rady Powiatu Piotrkowskiego było okazją do podkreślenia, jak ważne są partnerskie relacje Lasów Państwowych z lokalnymi samorządami. Dyrektor RDLP w Łodzi Jacek Chudy poinformował o zaangażowaniu w realizację wspólnych przedsięwzięć, w tym dofinansowaniu inwestycji drogowej.

 

Podczas posiedzenia Dyrektor RDLP w Łodzi zadeklarował udział Lasów Państwowych w realizacji projektów ważnych dla regionu. Jednym z nich jest budowa drogi w powiecie piotrkowskim, którą Lasy Państwowe wesprą kwotą 300 000 zł. Inwestycja posłuży zarówno mieszkańcom, jak i służbie leśnej. Zaznaczył również, że współpraca z powiatem już teraz przebiega na wielu płaszczyznach.

Obecność na Radzie Powiatu była także realizacją zarządzenia nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz zmieniającego je zarządzenia nr 26, które dotyczy informowania samorządów o prowadzonej działalności przez jednostki organizacyjne LP.

 

Podziękowania za wspólne działania

Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Piotr Łączny, podziękował za zaangażowanie Lasów Państwowych oraz finansowe wsparcie inwestycji. Docenił również udział w akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Piotrków z okazji Powiatowych Obchodów Światowego Dnia Ziemi.

W ramach wydarzenia w Goleszach Małych odbyło się wspólne sadzenie drzew z udziałem uczniów, pracowników Starostwa Powiatowego, Służby Więziennej oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SW. To symboliczny gest, który łączy troskę o środowisko z budowaniem więzi wśród mieszkańców.

 

Dla ludzi i przyrody

Lasy Państwowe pozostają otwarte na kolejne inicjatywy wspierające rozwój infrastruktury, edukację przyrodniczo-leśną i ochronę przyrody – we współpracy z lokalnymi partnerami.