Asset Publisher
LEŚNE KOMPLEKSY PROMOCYJNE
Leśne Kompleksy Promocyjne to duże, zwarte obszary lasu, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. Warto podkreślić, że Leśne Kompleksy Promocyjne to oryginalna, rodzima idea promowania ekologicznego leśnictwa.
Dzięki LKP widać, że można osiągnąć kompromis między najważniejszymi zadaniami leśnictwa: gospodarką leśną mającą na celu m.in. produkcję drewna, ochroną przyrody, badaniami naukowymi i szeroko rozumianą edukacją. Są dowodem, że trwale zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna przeciwdziała zagrożeniom lasu, wynikającym z rozwoju cywilizacji.
W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację przyrodniczą i ekologiczną społeczeństwa. Są to poniekąd tereny doświadczalne – tu testowane są w pierwszej kolejności nowe technologie leśne, prowadzone prace badawcze i wdrażane programy pilotażowe. Stanowią także forum współpracy leśników ze społeczeństwem.
Na terenie RDLP w Łodzi funkcjonują dwa Leśne Kompleksy Promocyjne: Lasy Gostynińsko-Włocławskie i Lasy Spalsko-Rogowskie. Pierwszy położony jest w północnej części naszej dyrekcji, na terenie województwa mazowieckiego, a w jego skład wchodzą Nadleśnictwa Gostynin, Łąck oraz Nadleśnictwo Włocławek z RDLP Toruń. Drugi położony jest na terenie Nadleśnictw: Spała, Brzeziny oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Przy każdym LKP funkcjonuje Rada Naukowo-Społeczna, do której zadań należy m.in. inspirowanie oraz ocena realizacji zadań podejmowanych na obszarze kompleksu.
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”
Został powołany w 1995 r., zajmuje nieco ponad 53 tys. ha. Tutejsze drzewostany zajmują głównie pokryte wydmami tarasy Wisły, tworząc właściwie jedyny zwarty zespół leśny na słabo zalesionych terenach Kujaw i Mazowsza. W jego granicach znalazło się 16 rezerwatów przyrody – 11 rezerwatów leśnych i 5 rezerwatów jeziorowo-leśnych, szczególną ochroną objęto 60 pomników przyrody, gniazda i miejsca lęgowe bociana czarnego, żurawia, bielika i innych ptaków drapieżnych, występuje 50 gatunków roślin chronionych i rzadkich.
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Spalsko-Rogowskie”
Powstał w 2002 r. na terenie województwa łódzkiego, jego powierzchnia wynosi blisko 34 ha. obejmuje swym zasięgiem kompleksy leśne i uroczyska, które są pozostałością dwóch puszcz: Łódzkiej i Pilickiej. W zasięgu terytorialnym znajdują się dwa parki krajobrazowe: Spalski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Lasy wyróżniające się starymi drzewostanami występują w okolicach Spały, Konewki, Luciążnej czy Smardzewic. Leśnikom zależy na zachowaniu naturalnej szaty roślinnej, budowanej przez drzewostany dębowe, bukowe i bagienne w otoczeniu rzek i strumieni, ochronie rzek: Moszczenicy i Mrożycy z dopływami wraz z okolicznymi łąkami, torfowiskami i szuwarami. Warto odwiedzić także Ośrodek Hodowli Żubrów w Książu koło Smardzewic oraz znajdujące się na terenie LZD w Rogowie cenne arboretum o łącznej powierzchni 54 ha czy Muzeum Lasu i Drewna.
*
Leśne Kompleksy Promocyjne (LKP) zostały powołane w celu: wszechstronnego rozpoznania stanu biocenozy leśnej i kierunków zachodzących w niej zmian, trwałego zachowania lub odtworzenia naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej prowadzonej na zasadach ekologicznych, integrowania celów gospodarki leśnej z aktywną ochroną przyrody, promowania wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, prowadzenia prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego w aspekcie upowszechniania zasad ekorozwoju na całym obszarze działania LP, prowadzenia szkoleń leśników i edukacji ekologicznej społeczeństwa.
Dowiedz się więcej o Leśnych Kompleksach Promocyjnych
Asset Publisher
Asset Publisher
LASY REGIONU
LASY REGIONU
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi sprawuje nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej na terenie centralnej Polski. Zasięg terytorialny RDLP w Łodzi wynosi ponad 22 696 km² i charakteryzuje się najmniejszą lesistością, która wynosi 21% przy lesistości Polski 29,6%. Pod względem administracyjnym obszar obejmuje teren 6 województw, 37 powiatów i 217 gmin. Największa powierzchnia zasięgu działania, jest na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.
W obszarze działania znajduje się duża łódzka aglomeracja miejska, ośrodki przemysłowe; płocki, bełchatowski, piotrkowski, wieluński. Jest to rejon dużych inwestycji infrastruktury drogowej oraz największej w Polsce odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów-Szczerców, co ma bezpośredni wpływ na prowadzenie gospodarki leśnej w tym rejonie.
W zasięgu nadleśnictw Złoczew i Grotniki znajdują się duże złoża węgla brunatnego położone częściowo pod lasami, które mogą być uruchomione w najbliższych latach. W strategii województwa łódzkiego zaplanowano dalszą rozbudowę infrastruktury drogowej, w tym wybudowanie objazdów miast Łodzi, Brzezin, Opoczna, Wielunia i Zgierza. Uruchomienie kopalni węgla brunatnego i inwestycji drogowych będzie miało wpływ na zmiany powierzchni lasów i prowadzenie gospodarki leśnej.
Powierzchnia wszystkich lasów w zasięgu działania wynosi 445,8 tysięcy hektarów z tego, Lasy Państwowe nadzorowane przez RDLP w Łodzi zajmują powierzchnię 291 598 ha. Nasze lasy charakteryzują się dużym rozdrobnieniem kompleksów, szczególnie w Nadleśnictwach Kutno i Płock gdzie wskaźnik lesistości wynosi odpowiednio 5% i 10%.
Lasy na terenie RDLP w Łodzi należą do 19 nadleśnictw i 223 leśnictw, przeciętna powierzchnia lasów w nadleśnictwie wynosi 15,7 tys. ha, średnia powierzchnia leśnictwa
1 308 ha. Odrębną jednostką organizacyjną w RDLP jest Zakład Usługowo Produkcyjny, prowadzący działalność także na terenie innych rdLP.
W zasięgu działania RDLP w Łodzi jest około 153,2 tys. ha lasów stanowiących własność prywatną. Nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na powierzchni 77,9 tys. ha w całości lub częściowo sprawują starostowie, na pozostałej powierzchni 69,8 tys. ha lasów na podstawie umowy ze starostami, nadzór sprawują nadleśniczowie. Lasy prywatne charakteryzuje gorsza jakość w porównaniu do lasów państwowych oraz duże rozdrobnienie własnościowe. Powierzchnia lasów na jednego właściciela wynosi około 1 ha, powierzchnia działki leśnej około 0,6 ha.
Na terenach leśnych tej części kraju, zidentyfikowano około 1 100 gatunków flory naczyniowej, 134 gatunków mszaków, 166 gatunków porostów i około 1 000 gatunków grzybów.
Harmonijnie ukształtowane krajobrazy polno-leśne wraz z reliktami naturalnych ekosystemów leśnych i łąkowo-torfowiskowych są cenną wartością Polski Środkowej - obszaru pokrywającego się z zasięgiem terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Biegną tutaj zasięgi ważnych gatunków drzew lasotwórczych: buka, jodły, świerka oraz lipy drobnolistnej i jawora. Leśne zbiorowiska roślinne to na północy - krainy z przewagą borów sosnowych, zwłaszcza boru świeżego, w środkowej części z przewagą grądu subkontynentalnego, zaś na południu częstsze są lasy bukowe i jodłowe.
Fauna jest nieco uboższa w porównaniu z obszarami sąsiednimi z powodu małej ilości zbiorników wodnych i rozdrobnionej powierzchni leśnej. Zaewidencjonowano tu 779 gatunków bezkręgowców i 210 kręgowców, przy czym 40 gatunków to ssaki.
Zapraszamy na seans - film powstał z okazji 75-lecia RDLP w Łodzi!