Asset Publisher Asset Publisher

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie RDLP w Łodzi jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 7 000 szt., danieli 1 000 szt., saren 51 000 szt., a dzików 2 000 szt. Okresowo pojawiają się łosie. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.

Na terenie naszej dyrekcji żyją lisy, zające, bażanty, kuropatwy, jenoty, borsuki, kuny.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszej RDLP to między innymi to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny.

Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. W tym celu, raz w roku, w marcu, przeprwadza się inwentaryzację zwierzyny.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką nadleśnictw

Teren administrowany przez RDLP w Łodzi podzielony jest na 362 obwody łowieckie, w tym:

  •            10 obwodów wyłączonych z wydzierżawienia stanowiących 8 ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, zarządzanych przez nadleśniczych Nadleśnictw: Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała i Wieluń,
  •           2 obwody wyłączone z dzierżawienia stanowiące ośrodki hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego,
  •           3 obwody wyłączone z wydzierżawienia stanowiące ośrodki hodowli zwierzyny Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie,
  •          347 obwodów dzierżawionych przez 297 kół łowieckich, w tym: 59 obwodów leśnych, wydzierżawionych przez dyrektora RDLP w Łodzi i 288 obwodów polnych wydzierżawionych przez starostów powiatów.

Średnia powierzchnia  ogólna obwodu łowieckiego wynosi 7,6 tys. ha.

Gospodarka łowiecka prowadzona jest w oparciu o wieloletnie łowieckie plany hodowlane  oraz roczne plany łowieckie. Aktualnie realizowane są plany wieloletnie na lata 2023-2033.

Teren RDLP podzielony jest na 9 rejonów hodowlanych o zbliżonych warunkach przyrodniczych, a mianowicie:

  •          Rejon Nr  1 „Płocki",
  •          Rejon Nr 2 „Gostyniński",
  •          Rejon Nr  3 „Kujawski",
  •          Rejon Nr  4 „Środkowopolski"
  •          Rejon Nr  5 „Skierniewicki",
  •          Rejon Nr 6 „Łódzki",
  •          Rejon Nr 7 „Łaski",
  •          Rejon Nr 8 „Nadwarciański"
  •      Rejon Nr 9 „Puszcza Nadpilicka"

W ośrodkach hodowli zwierzyny zarządzanych przez Nadleśnictwo Kutno i Nadleśnictwo Kolumna, prowadzony jest program mający na celu utrzymanie różnorodności przyrodniczej łowisk leśnych i polnych, dzięki któremu wspieramy restytucję kuropatwy i zająca szaraka. W ten sposób przywracamy środowisku gatunki, których liczebność drastycznie zmalała.

Na terenie Nadleśnictw Brzeziny i Poddębice, prowadzone są zachowawcze hodowle daniela w zagrodach zamkniętych o powierzchni ok. 700 ha i 40 ha.

Do Nadleśnictwa Brzeziny, daniele sprowadzone zostały w 2004 roku z Gyulai (na Węgrzech) i z Palarikowa (na Słowacji) w ilości 110 sztuk. Hodowla zagrodowa w Nadleśnictwie Poddębice stanowi kontynuację hodowli z Nadleśnictwa Brzeziny. Odłowione daniele przekazywane są do ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych i kół łowieckich na terenie całego kraju. Takie działania mają na celu wzbogacenie struktury genowej lokalnych populacji.

Na terenie RDLP w Łodzi daniele wsiedlone zostały do Ośrodków Hodowli Zwierzyny w Nadleśnictwach Brzeziny, Kolumna, Poddębice i Smardzewice.

Nadleśnictwa prowadzące OHZ Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała i Wieluń, organizują polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych, za pośrednictwem krajowych biur polowań.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Przywracanie bioróżnorodności i ochrona zasobów – leśnicy planują nowe projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych

Przywracanie bioróżnorodności i ochrona zasobów – leśnicy planują nowe projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych

Zrównoważone gospodarowanie środowiskiem leśnym, troska o dziedzictwo przyrodnicze oraz poprawa infrastruktury – to główne tematy spotkania, które odbyło się 10 kwietnia 2025 r. w siedzibie RDLP w Łodzi. Leśnicy omówili możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację projektów z zakresu ochrony przyrody, rewitalizacji siedlisk i inwestycji technicznych.

Podczas spotkania zaprezentowano kilka kluczowych inicjatyw, które mogą zostać objęte dofinansowaniem w najbliższym czasie.

 

Powrót do korzeni – rewitalizacja starych sadów

Na terenie 14 nadleśnictw RDLP w Łodzi zinwentaryzowano łącznie 13,5 ha starych sadów w 39 lokalizacjach. Rosną tam drzewa owocowe dawnych, historycznych odmian – cenne genetycznie, odporne na trudne warunki atmosferyczne i niespotykane już w nowoczesnych sadach. Odmiany takie jak kosztele, malinówki czy landsberskie to nie tylko dziedzictwo smaku, ale również źródło różnorodności biologicznej i ważny element krajobrazu kulturowego.

Odtwarzanie starych sadów ma nie tylko walor historyczny, ale również ekologiczny – stanowią one ważne źródło pożywienia dla ptaków i zwierzyny, zwłaszcza zimą. Leśnicy od lat wprowadzają drzewa owocowe jako domieszkę biocenotyczną – wspierając w ten sposób równowagę ekosystemu i naturalną odporność lasu.

 

Remizy – oazy bioróżnorodności

Równolegle z działaniami rewitalizacji starych sadów, planowane jest tworzenie remiz leśnych – specjalnych enklaw złożonych z drzew i krzewów, będących schronieniem oraz bazą pokarmową dla wielu gatunków ptaków i drobnej zwierzyny. W 14 nadleśnictwach RDLP w Łodzi zaplanowano założenie remiz na łącznej powierzchni 18 ha. Przestrzenie te sprzyjają również występowaniu owadów i nietoperzy, odgrywających istotną rolę w leśnych łańcuchach pokarmowych.

 

Mała retencja – więcej wody w lesie

W Nadleśnictwach Bełchatów i Radomsko przygotowywane są projekty z zakresu małej retencji wodnej. Planowane działania obejmują m.in. spiętrzenia na ciekach wodnych, mające na celu zatrzymywanie wody w środowisku leśnym, poprawę uwilgotnienia siedlisk i przeciwdziałanie skutkom suszy.

 

Usuwanie azbestu – inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo

RDLP w Łodzi planuje również skorzystanie ze środków zewnętrznych na likwidację pokryć dachowych zawierających azbest. Obecnie we wszystkich 19 nadleśnictwach znajduje się ponad 20 tys. m² takich materiałów. Przy założeniu, że 1 m² to ok. 16 kg, daje to ponad 300 ton niebezpiecznego odpadu wymagającego bezpiecznego usunięcia i utylizacji.

 

W stronę zrównoważonego rozwoju

Wszystkie omawiane projekty wpisują się w cele strategii zrównoważonego rozwoju i są odpowiedzią na współczesne potrzeby środowiskowe. Dzięki możliwościom finansowania z funduszy zewnętrznych, RDLP w Łodzi planuje realne działania na rzecz ochrony przyrody, bioróżnorodności i poprawy infrastruktury leśnej.