Asset Publisher
O kampanii
Niewiele miast ma takie szczęście jak Łódź – bliskie sąsiedztwo niespotykanie dużych terenów leśnych to niewątpliwy atut dla mieszkańców województwa łódzkiego. Z uroków lasu szczególnie chętnie korzystamy wiosną i latem, jesienią niejednokrotnie wyruszamy na piesze poszukiwania owoców lasu... czyli oczywiście grzybów, zimą podczas krótkich spacerów niesiemy pomoc jego mieszkańcom - dokarmiamy zwierzęta i ptaki. Nie bójmy się tego, że las to także drewno – odnawialny surowiec naturalny, który od tysiącleci służy człowiekowi.
Naszym celem jest to, byście jak najwięcej dowiedzieli się o drewnie i mogli korzystać z walorów nie tylko leśnego sąsiedztwa, ale także drewna jako surowca – najbardziej pożądanego przez człowieka, który znajduje dziś aż 30 tysięcy zastosowań. Czym różnią się poszczególne gatunki drewna, jakie mają właściwości użytkowe, jaki potencjał twórczy tkwi w drewnie i co można z niego „wyczarować"? Wreszcie – jak pozyskujemy ten przyjazny dla człowieka i środowiska surowiec? W kampanii #WoodsKreuje kontynuowanej jako #WoodsKreuje II odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące drewna. Wierzymy, że ponownie zainspirujemy Was do twórczego i praktycznego wykorzystania cennego daru lasu!
Drewniane dziedzictwo Łodzi – to temat gry miejskiej, którą przygotowaliśmy dla łodzian i turystów przy okazji pierwszej edycji projektu. Pasjonaci natury, wielbiciele gier miejskich pobierali aplikację mobilną WoodsKreuje ze sklepu Google Play i wyruszali w niezwykłą podróż po mieście, odkrywając najpiękniejsze drewniane elementy związane z historią reymontowskiej Ziemi Obiecanej i z współczesnym obliczem miasta. Najbardziej kreatywnych graczy wysłaliśmy nad morze!
Chcemy zaprezentować drewno jako tworzywo mebli, pomocy naukowych, form artystycznych. W ramach projektu podjęliśmy się organizacji przestrzeni wypoczynkowo-edukacyjnej #WoodsKreuje składającej się z elementów mobilnych, pozwalającej na promocję drewna także podczas wszelkich wydarzeń edukacyjnych i medialnych.
Misja KARMNIK
Na terenie łódzkiej RDLP zamontujemy ponad 200 karmników wykonanych z naturalnego drewna - przyjaznych ptasich stołówek. Sami też możecie zrobić taki karmnik i powiesić w swoim otoczeniu, tutaj znajdziecie instrukcję: Jak zrobić karmnik dla ptaków?|Niepokorna stolarka #3
Leśne Eksperymentarium
Mali i duzi lubią…eksperymentować, doświadczać. Damy Wam taką szansę byście przekonali się jak wiele właściwości ma ten odnawialny surowiec! W facebook’owym Leśnym Eksperymentarium i na zajęciach edukacyjnych w Waszych szkołach i Domach Kultury odkryjemy najbardziej zagadkowe historie, które kryje w sobie drewno...
Ważną częścią kampanii będą oznaczane hasztagiem #WoodsKreujeII publikacje na stronie internetowej i FB RDLP w Łodzi zawierające zadania do wykonania w domu, w rodzinnym gronie, dla których inspiracją będą opisy eksperymentów zawarte w książce „Drewno. Leśne obserwacje i eksperymenty.”
Konkursy
W ramach kampanii WoodsKreuje II zorganizowane zostaną konkursy z nagrodami wykonanymi z drewna. Koniecznie śledźcie nasz fanpage: https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/
Polecamy bardzo ciekawe wydawnictwa CILP o drewnie:
Krzysztof Fronczak "Magiczne drewno"
Projekt finansowany przez CILP w ramach kampanii:
Asset Publisher
Asset Publisher
OBSZARY NATURA 2000
OBSZARY NATURA 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
- specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha
Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.
Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.
W ramach projektu europejskiej sieci Natura 2000, mimo niesprzyjających geograficznych, ekologicznych i historycznych uwarunkowań Polski Środkowej (niska lesistość, mała ilość zbiorników wodnych, wysoka gęstość zaludnienia, urbanizacja i sieć drogowa) udało się wyróżnić 6 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków oraz 34 Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk.