Asset Publisher Asset Publisher

O kampanii

Niewiele miast ma takie szczęście jak Łódź – bliskie sąsiedztwo niespotykanie dużych terenów leśnych to niewątpliwy atut dla mieszkańców województwa łódzkiego. Z uroków lasu szczególnie chętnie korzystamy wiosną i latem, jesienią niejednokrotnie wyruszamy na piesze poszukiwania owoców lasu... czyli oczywiście grzybów, zimą podczas krótkich spacerów niesiemy pomoc jego mieszkańcom - dokarmiamy zwierzęta i ptaki. Nie bójmy się tego, że las to także drewno – odnawialny surowiec naturalny, który od tysiącleci służy człowiekowi. 

Naszym celem jest to, byście jak najwięcej dowiedzieli się o drewnie i mogli korzystać z walorów nie tylko leśnego sąsiedztwa, ale także drewna jako surowca – najbardziej pożądanego przez człowieka, który znajduje dziś aż 30 tysięcy zastosowań. Czym różnią się poszczególne gatunki drewna, jakie mają właściwości użytkowe, jaki potencjał twórczy tkwi w drewnie i co można z niego „wyczarować"? Wreszcie – jak pozyskujemy ten przyjazny dla człowieka i środowiska surowiec? W kampanii #WoodsKreuje kontynuowanej jako #WoodsKreuje II odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące drewna. Wierzymy, że ponownie zainspirujemy Was do twórczego i praktycznego wykorzystania cennego daru lasu!

Drewniane dziedzictwo Łodzi – to temat gry miejskiej, którą przygotowaliśmy dla łodzian i turystów przy okazji pierwszej edycji projektu. Pasjonaci natury, wielbiciele gier miejskich pobierali aplikację mobilną WoodsKreuje ze sklepu Google Play i wyruszali w niezwykłą podróż po mieście, odkrywając najpiękniejsze drewniane elementy związane z historią reymontowskiej Ziemi Obiecanej i z współczesnym obliczem miasta. Najbardziej kreatywnych graczy wysłaliśmy nad morze!

Chcemy zaprezentować drewno jako tworzywo mebli, pomocy naukowych, form artystycznych. W ramach projektu podjęliśmy się organizacji przestrzeni wypoczynkowo-edukacyjnej #WoodsKreuje składającej się z elementów mobilnych, pozwalającej na promocję drewna także podczas wszelkich wydarzeń edukacyjnych i medialnych.

Misja KARMNIK

Na terenie łódzkiej RDLP zamontujemy ponad 200 karmników wykonanych z naturalnego drewna - przyjaznych ptasich stołówek. Sami też możecie zrobić taki karmnik i powiesić w swoim otoczeniu, tutaj znajdziecie instrukcję: Jak zrobić karmnik dla ptaków?|Niepokorna stolarka #3

Leśne Eksperymentarium

Mali i duzi lubią…eksperymentować, doświadczać. Damy Wam taką szansę byście przekonali się jak wiele właściwości ma ten odnawialny surowiec! W facebook’owym Leśnym Eksperymentarium i na zajęciach edukacyjnych w Waszych szkołach i Domach Kultury odkryjemy najbardziej zagadkowe historie, które kryje w sobie drewno...

Ważną częścią kampanii będą oznaczane hasztagiem #WoodsKreujeII publikacje na stronie internetowej i FB RDLP w Łodzi zawierające zadania do wykonania w domu, w rodzinnym gronie, dla których inspiracją będą opisy eksperymentów zawarte w książce „Drewno. Leśne obserwacje i eksperymenty.”

Konkursy

W ramach kampanii WoodsKreuje II zorganizowane zostaną konkursy z nagrodami wykonanymi z drewna. Koniecznie śledźcie nasz fanpage: https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Polecamy bardzo ciekawe wydawnictwa CILP o drewnie:

Krzysztof Fronczak "Magiczne drewno"

Adam Czyżewski, Katarzyna Kołacz, Stanisław Łoboziak, Stefan Sitarek "Leśne obserwacje i eksperymenty. Drewno"

CILP "Czas drewna"

 

Projekt finansowany przez CILP w ramach kampanii:


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wyłączenia gruntów leśnych z produkcji

Wyłączenia gruntów leśnych z produkcji

Kwestie wyłączenia gruntów z produkcji leśnej reguluje ustawa z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Zgodnie z tą ustawą właściwym w sprawie ochrony gruntów leśnych (bez względu na formę własności), w tym do wydawania decyzji w sprawach wyłączenia gruntów leśnych z produkcji (z wyjątkiem obszarów parków narodowych) jest Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Wyłączenie z produkcji gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne, może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalającej na takie wyłączenie. Przeznaczenie gruntu wskazane jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku w decyzji o warunkach zabudowy lub decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Wniosek o wyłączenie gruntu leśnego z produkcji wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć do biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, ul. Matejki 16, pocztą tradycyjną, osobiście lub za pomocą profilu zaufanego ePUAP (wzór wniosku do pobrania poniżej).

O dokonaniu faktycznego wyłączenia gruntu leśnego z produkcji, które może nastąpić na podstawie decyzji Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, należy bezzwłocznie powiadomić pisemnie tutejszy organ (wzór wniosku do pobrania poniżej).

Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntu leśnego z produkcji jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne oraz jednorazowe odszkodowanie w przypadku dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu (nie dotyczy inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni wyłączenia do 500 m² lub wielorodzinnego do 200 m² na każdy lokal).

Decyzję zezwalającą na wyłączenie gruntu leśnego z produkcji należy uzyskać przed uzyskaniem pozwolenia na budowę albo dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych, o których mowa w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r.  Prawo budowlane.

Szczegółowe informacje w sprawie złożenia wniosku o wyłączenie gruntów leśnych z produkcji:

  1. Postępowanie wszczynane jest na wniosek (wzór wniosku do pobrania poniżej).
  2. Dokumentami niezbędnymi do rozpatrzenia przez Dyrektora RDLP w Łodzi wniosku o zezwolenie na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji są:
  3. dokument potwierdzający interes prawny wnioskodawcy – stosownie do art. 4 pkt 4 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych – interes prawny wynika z prawa własności, użytkowania wieczystego, posiadania samoistnego, zgody właściciela na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji przez wnioskodawcę (zawartej np. w umowie zarządu, użytkowania, służebności, służebności przesyłu lub innej umowie nienazwanej) albo orzeczenia zastępującego zgodę właściciela (np. decyzji starosty wydanej na podstawie art. 124 ustawy
    o gospodarce nieruchomościami lub orzeczenia sądu ustanawiającego służebność, z którego wynika zgoda na wyłączenie gruntów leśnych
    z produkcji). W odniesieniu do gruntów Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych zgoda właściciela na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji musi być zawarta w obowiązującej umowie dzierżawy z właściwym nadleśnictwem;
  4. wypis z wyrysem dla działki z obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zawierający część: ogólną, szczegółową oraz graficzną wraz z legendą, a w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z załącznikami albo decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego wraz z załącznikami;
  5. wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, wystawiony
    nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku;
  6. opis taksacyjny gruntów leśnych, których dotyczy wniosek, z planu urządzenia lasu lub uproszczonego planu urządzenia lasu lub inwentaryzacji stanu lasu wraz z informacją o uznaniu lasu za las ochronny (w przypadku braku ww. dokumentów możliwe jest złożenie innej dokumentacji, sporządzonej przez osobę uprawnioną);
  7. projekt zagospodarowania działki stanowiący dokumentację kartograficzną sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem, w skali maksymalnie 1:1000, zawierający szczegółowy bilans zagospodarowania wraz z liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowana przestrzennego oraz różnych typach siedliskowych z rozliczeniem powierzchni; (w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest sporządzenie projektu na bazie mapy ewidencyjnej)
  8. decyzję określającą kierunek rekultywacji dla gruntów leśnych, których dotyczy wniosek w przypadku nietrwałego wyłączenia gruntów leśnych z produkcji;
  9. koncesję dla wnioskowanych gruntów leśnych na cele poszukiwania i wydobycia kopalin, w przypadku okresowego (o którym mowa w art. 8 ust 1 pkt 2 u.o.g.r.l.) i nietrwałego wyłączenia gruntów leśnych z produkcji.

 

Ww. dokumenty, stanowiące załączniki do wniosku, zgodnie z art. 76 a § 2 i 2a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego należy złożyć w formie oryginału lub odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot.

 

Dokumenty do pobrania w załącznikach.