Asset Publisher Asset Publisher

OFERTA ŁOWIECKA

Gospodarka łowiecka na terenie RDLP w Łodzi prowadzona jest w 10 obwodach łowieckich tworzących 8 Ośrodków Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych. Obwody łowieckie zostały przekazane w zarząd Nadleśnictw decyzją Ministra Klimatu i Środowiska w 2022 r .

Ośrodki Hodowli Zwierzyny prowadzone są przez nadleśnictwa: Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała, Wieluń.

Nasze OHZ-ty zajmują łącznie 90 tys. ha z czego 53% ich powierzchni to tereny leśne. Położenie i zróżnicowanie przyrodnicze zapewni niepowtarzalne doznania każdemu pasjonatowi łowiectwa.

Spała, Brzeziny, a może Poddębice?

Jeśli szukasz łowieckiej przygody z historią w tle, to OHZ Spała zapewni niepowtarzalne wspomnienia. Poczuj się jak prezydent Ignacy Mościcki, miłośnik łowiectwa, który był częstym gościem spalskich lasów. Zamieszkaj w kwaterze łowieckiej, która służyła już za czasów carskich.

Jeśli szukasz miejsca, w którym można zarówno spełniać pasję łowiecką, jak i spędzić miły dzień lub wieczór w mieście, zapraszamy do OHZ Brzeziny. Bliska odległość Łodzi, pozwoli już w 30 min stanąć na ulicy Piotrkowskiej i spędzić czas w fabrykanckim mieście.

W okolicach Poddębic zlokalizowany jest OHZ, który kusi myśliwych zarówno bogatymi w zwierzynę lasami jak i 40 ha hodowlaną zagrodą danieli, ale to tylko część naszej bogatej oferty łowieckiej!

Więcej informacji można znaleźć tutaj (poniżej do pobrania także folder myśliwski RDLP w Łodzi z 2019 r.): https://www.lodz.lasy.gov.pl/lowiectwo#.ZAhnDh-ZOUk

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, oprócz polowania nasze Ośrodki Hodowli Zwierzyny realizują cele związane szczególnie z:
- prowadzeniem badań naukowych,
- odtwarzaniem populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących,
- hodowlą rodzimych gatunków zwierząt łownych w celu zasilenia łowisk,
- hodowlą zwierząt łownych szczególnie pożytecznych w biocenozach leśnych,
- prowadzeniem szkoleń z zakresu łowiectwa.

Zachęcamy do kontaktu i współpracy naszymi OHZ-tami.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Przywracanie bioróżnorodności i ochrona zasobów – leśnicy planują nowe projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych

Przywracanie bioróżnorodności i ochrona zasobów – leśnicy planują nowe projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych

Zrównoważone gospodarowanie środowiskiem leśnym, troska o dziedzictwo przyrodnicze oraz poprawa infrastruktury – to główne tematy spotkania, które odbyło się 10 kwietnia 2025 r. w siedzibie RDLP w Łodzi. Leśnicy omówili możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację projektów z zakresu ochrony przyrody, rewitalizacji siedlisk i inwestycji technicznych.

Podczas spotkania zaprezentowano kilka kluczowych inicjatyw, które mogą zostać objęte dofinansowaniem w najbliższym czasie.

 

Powrót do korzeni – rewitalizacja starych sadów

Na terenie 14 nadleśnictw RDLP w Łodzi zinwentaryzowano łącznie 13,5 ha starych sadów w 39 lokalizacjach. Rosną tam drzewa owocowe dawnych, historycznych odmian – cenne genetycznie, odporne na trudne warunki atmosferyczne i niespotykane już w nowoczesnych sadach. Odmiany takie jak kosztele, malinówki czy landsberskie to nie tylko dziedzictwo smaku, ale również źródło różnorodności biologicznej i ważny element krajobrazu kulturowego.

Odtwarzanie starych sadów ma nie tylko walor historyczny, ale również ekologiczny – stanowią one ważne źródło pożywienia dla ptaków i zwierzyny, zwłaszcza zimą. Leśnicy od lat wprowadzają drzewa owocowe jako domieszkę biocenotyczną – wspierając w ten sposób równowagę ekosystemu i naturalną odporność lasu.

 

Remizy – oazy bioróżnorodności

Równolegle z działaniami rewitalizacji starych sadów, planowane jest tworzenie remiz leśnych – specjalnych enklaw złożonych z drzew i krzewów, będących schronieniem oraz bazą pokarmową dla wielu gatunków ptaków i drobnej zwierzyny. W 14 nadleśnictwach RDLP w Łodzi zaplanowano założenie remiz na łącznej powierzchni 18 ha. Przestrzenie te sprzyjają również występowaniu owadów i nietoperzy, odgrywających istotną rolę w leśnych łańcuchach pokarmowych.

 

Mała retencja – więcej wody w lesie

W Nadleśnictwach Bełchatów i Radomsko przygotowywane są projekty z zakresu małej retencji wodnej. Planowane działania obejmują m.in. spiętrzenia na ciekach wodnych, mające na celu zatrzymywanie wody w środowisku leśnym, poprawę uwilgotnienia siedlisk i przeciwdziałanie skutkom suszy.

 

Usuwanie azbestu – inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo

RDLP w Łodzi planuje również skorzystanie ze środków zewnętrznych na likwidację pokryć dachowych zawierających azbest. Obecnie we wszystkich 19 nadleśnictwach znajduje się ponad 20 tys. m² takich materiałów. Przy założeniu, że 1 m² to ok. 16 kg, daje to ponad 300 ton niebezpiecznego odpadu wymagającego bezpiecznego usunięcia i utylizacji.

 

W stronę zrównoważonego rozwoju

Wszystkie omawiane projekty wpisują się w cele strategii zrównoważonego rozwoju i są odpowiedzią na współczesne potrzeby środowiskowe. Dzięki możliwościom finansowania z funduszy zewnętrznych, RDLP w Łodzi planuje realne działania na rzecz ochrony przyrody, bioróżnorodności i poprawy infrastruktury leśnej.