Web Content Display
Działalność Zarządu Oddziału SITLiD w roku 2015
- Kontynuowanie organizacji turniejów sportowych:
- Piłki Siatkowej (Nadleśnictwo Bełchatów); Regulamin Sprawozdanie Galeria
- Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi - (Nadleśnictwo Spała).
- Mistrzostw Leśników w Tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi – (Nadleśnictwo Brzeziny).
2. Zebranie Zarządu Oddziału z Kołem Seniorów.
3. Organizacja szkoleń zawodowych przy okazji turniejów sportowych
4. Kontynuowanie spotkań wigilijno-noworocznych z Seniorami (17 grudnia).
Asset Publisher
Przywracanie bioróżnorodności i ochrona zasobów – leśnicy planują nowe projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych
Przywracanie bioróżnorodności i ochrona zasobów – leśnicy planują nowe projekty z wykorzystaniem środków zewnętrznych
Zrównoważone gospodarowanie środowiskiem leśnym, troska o dziedzictwo przyrodnicze oraz poprawa infrastruktury – to główne tematy spotkania, które odbyło się 10 kwietnia 2025 r. w siedzibie RDLP w Łodzi. Leśnicy omówili możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację projektów z zakresu ochrony przyrody, rewitalizacji siedlisk i inwestycji technicznych.
Podczas spotkania zaprezentowano kilka kluczowych inicjatyw, które mogą zostać objęte dofinansowaniem w najbliższym czasie.
Powrót do korzeni – rewitalizacja starych sadów
Na terenie 14 nadleśnictw RDLP w Łodzi zinwentaryzowano łącznie 13,5 ha starych sadów w 39 lokalizacjach. Rosną tam drzewa owocowe dawnych, historycznych odmian – cenne genetycznie, odporne na trudne warunki atmosferyczne i niespotykane już w nowoczesnych sadach. Odmiany takie jak kosztele, malinówki czy landsberskie to nie tylko dziedzictwo smaku, ale również źródło różnorodności biologicznej i ważny element krajobrazu kulturowego.
Odtwarzanie starych sadów ma nie tylko walor historyczny, ale również ekologiczny – stanowią one ważne źródło pożywienia dla ptaków i zwierzyny, zwłaszcza zimą. Leśnicy od lat wprowadzają drzewa owocowe jako domieszkę biocenotyczną – wspierając w ten sposób równowagę ekosystemu i naturalną odporność lasu.
Remizy – oazy bioróżnorodności
Równolegle z działaniami rewitalizacji starych sadów, planowane jest tworzenie remiz leśnych – specjalnych enklaw złożonych z drzew i krzewów, będących schronieniem oraz bazą pokarmową dla wielu gatunków ptaków i drobnej zwierzyny. W 14 nadleśnictwach RDLP w Łodzi zaplanowano założenie remiz na łącznej powierzchni 18 ha. Przestrzenie te sprzyjają również występowaniu owadów i nietoperzy, odgrywających istotną rolę w leśnych łańcuchach pokarmowych.
Mała retencja – więcej wody w lesie
W Nadleśnictwach Bełchatów i Radomsko przygotowywane są projekty z zakresu małej retencji wodnej. Planowane działania obejmują m.in. spiętrzenia na ciekach wodnych, mające na celu zatrzymywanie wody w środowisku leśnym, poprawę uwilgotnienia siedlisk i przeciwdziałanie skutkom suszy.
Usuwanie azbestu – inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo
RDLP w Łodzi planuje również skorzystanie ze środków zewnętrznych na likwidację pokryć dachowych zawierających azbest. Obecnie we wszystkich 19 nadleśnictwach znajduje się ponad 20 tys. m² takich materiałów. Przy założeniu, że 1 m² to ok. 16 kg, daje to ponad 300 ton niebezpiecznego odpadu wymagającego bezpiecznego usunięcia i utylizacji.
W stronę zrównoważonego rozwoju
Wszystkie omawiane projekty wpisują się w cele strategii zrównoważonego rozwoju i są odpowiedzią na współczesne potrzeby środowiskowe. Dzięki możliwościom finansowania z funduszy zewnętrznych, RDLP w Łodzi planuje realne działania na rzecz ochrony przyrody, bioróżnorodności i poprawy infrastruktury leśnej.