Asset Publisher Asset Publisher

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujące dla naszych nadleśnictw plany urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej każdej z jednostek.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

W dniu 11 kwietnia 2025 roku, w hali sportowej w Buczku odbył się XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

W wydarzeniu wzięło udział 18 drużyn – 17 jednostek z RDLP w Łodzi, oraz jedna drużyna reprezentująca Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Turniej zgromadził liczne grono leśniczek i leśników, którzy na co dzień pracują zarówno w terenie jak i w biurach, a tym razem spotkali się, by wspólnie rywalizować, integrować się i promować aktywny styl życia.

Zwycięzcą tegorocznych rozgrywek została drużyna Nadleśnictwa Spała, która po raz czwarty z rzędu sięgnęła po najwyższe trofeum. Drugie miejsce zajęło Nadleśnictwo Płock, a trzecie – Nadleśnictwo Skierniewice. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju trafił do Rafała Piaskowskiego, reprezentanta Nadleśnictwa Spała.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportową postawę, zaangażowanie i grę w duchu fair play. Szczególne podziękowania kierujemy do organizatorów – Nadleśnictwa Kolumna oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Łodzi – za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz stworzenie doskonałych warunków do rozgrywek.

Turniej ten to nie tylko wydarzenie sportowe, ale również znakomita okazja do wzmacniania więzi między pracownikami poszczególnych jednostek oraz promowania zdrowego stylu życia wśród leśników.