Wydawca treści
LASY REGIONU
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi sprawuje nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej na terenie centralnej Polski. Zasięg terytorialny RDLP w Łodzi wynosi ponad 22 696 km² i charakteryzuje się najmniejszą lesistością, która wynosi 21% przy lesistości Polski 29,6%. Pod względem administracyjnym obszar obejmuje teren 6 województw, 37 powiatów i 217 gmin. Największa powierzchnia zasięgu działania, jest na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.
W obszarze działania znajduje się duża łódzka aglomeracja miejska, ośrodki przemysłowe; płocki, bełchatowski, piotrkowski, wieluński. Jest to rejon dużych inwestycji infrastruktury drogowej oraz największej w Polsce odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów-Szczerców, co ma bezpośredni wpływ na prowadzenie gospodarki leśnej w tym rejonie.
W zasięgu nadleśnictw Złoczew i Grotniki znajdują się duże złoża węgla brunatnego położone częściowo pod lasami, które mogą być uruchomione w najbliższych latach. W strategii województwa łódzkiego zaplanowano dalszą rozbudowę infrastruktury drogowej, w tym wybudowanie objazdów miast Łodzi, Brzezin, Opoczna, Wielunia i Zgierza. Uruchomienie kopalni węgla brunatnego i inwestycji drogowych będzie miało wpływ na zmiany powierzchni lasów i prowadzenie gospodarki leśnej.
Powierzchnia wszystkich lasów w zasięgu działania wynosi 445,8 tysięcy hektarów z tego, Lasy Państwowe nadzorowane przez RDLP w Łodzi zajmują powierzchnię 291 598 ha. Nasze lasy charakteryzują się dużym rozdrobnieniem kompleksów, szczególnie w Nadleśnictwach Kutno i Płock gdzie wskaźnik lesistości wynosi odpowiednio 5% i 10%.
Lasy na terenie RDLP w Łodzi należą do 19 nadleśnictw i 223 leśnictw, przeciętna powierzchnia lasów w nadleśnictwie wynosi 15,7 tys. ha, średnia powierzchnia leśnictwa
1 308 ha. Odrębną jednostką organizacyjną w RDLP jest Zakład Usługowo Produkcyjny, prowadzący działalność także na terenie innych rdLP.
W zasięgu działania RDLP w Łodzi jest około 153,2 tys. ha lasów stanowiących własność prywatną. Nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na powierzchni 77,9 tys. ha w całości lub częściowo sprawują starostowie, na pozostałej powierzchni 69,8 tys. ha lasów na podstawie umowy ze starostami, nadzór sprawują nadleśniczowie. Lasy prywatne charakteryzuje gorsza jakość w porównaniu do lasów państwowych oraz duże rozdrobnienie własnościowe. Powierzchnia lasów na jednego właściciela wynosi około 1 ha, powierzchnia działki leśnej około 0,6 ha.
Na terenach leśnych tej części kraju, zidentyfikowano około 1 100 gatunków flory naczyniowej, 134 gatunków mszaków, 166 gatunków porostów i około 1 000 gatunków grzybów.
Harmonijnie ukształtowane krajobrazy polno-leśne wraz z reliktami naturalnych ekosystemów leśnych i łąkowo-torfowiskowych są cenną wartością Polski Środkowej - obszaru pokrywającego się z zasięgiem terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Biegną tutaj zasięgi ważnych gatunków drzew lasotwórczych: buka, jodły, świerka oraz lipy drobnolistnej i jawora. Leśne zbiorowiska roślinne to na północy - krainy z przewagą borów sosnowych, zwłaszcza boru świeżego, w środkowej części z przewagą grądu subkontynentalnego, zaś na południu częstsze są lasy bukowe i jodłowe.
Fauna jest nieco uboższa w porównaniu z obszarami sąsiednimi z powodu małej ilości zbiorników wodnych i rozdrobnionej powierzchni leśnej. Zaewidencjonowano tu 779 gatunków bezkręgowców i 210 kręgowców, przy czym 40 gatunków to ssaki.
Zapraszamy na seans - film powstał z okazji 75-lecia RDLP w Łodzi!
Najnowsze aktualności
Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim
Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim
Wsparcie finansowe i kontynuacja dobrej współpracy – posiedzenie Rady Powiatu Piotrkowskiego było okazją do podkreślenia, jak ważne są partnerskie relacje Lasów Państwowych z lokalnymi samorządami. Dyrektor RDLP w Łodzi Jacek Chudy poinformował o zaangażowaniu w realizację wspólnych przedsięwzięć, w tym dofinansowaniu inwestycji drogowej.
Podczas posiedzenia Dyrektor RDLP w Łodzi zadeklarował udział Lasów Państwowych w realizacji projektów ważnych dla regionu. Jednym z nich jest budowa drogi w powiecie piotrkowskim, którą Lasy Państwowe wesprą kwotą 300 000 zł. Inwestycja posłuży zarówno mieszkańcom, jak i służbie leśnej. Zaznaczył również, że współpraca z powiatem już teraz przebiega na wielu płaszczyznach.
Obecność na Radzie Powiatu była także realizacją zarządzenia nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz zmieniającego je zarządzenia nr 26, które dotyczy informowania samorządów o prowadzonej działalności przez jednostki organizacyjne LP.
Podziękowania za wspólne działania
Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Piotr Łączny, podziękował za zaangażowanie Lasów Państwowych oraz finansowe wsparcie inwestycji. Docenił również udział w akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Piotrków z okazji Powiatowych Obchodów Światowego Dnia Ziemi.
W ramach wydarzenia w Goleszach Małych odbyło się wspólne sadzenie drzew z udziałem uczniów, pracowników Starostwa Powiatowego, Służby Więziennej oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SW. To symboliczny gest, który łączy troskę o środowisko z budowaniem więzi wśród mieszkańców.
Dla ludzi i przyrody
Lasy Państwowe pozostają otwarte na kolejne inicjatywy wspierające rozwój infrastruktury, edukację przyrodniczo-leśną i ochronę przyrody – we współpracy z lokalnymi partnerami.