Zasoby leśne

Na terenie naszej dyrekcji przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 65 lat, a przeciętna zasobność to 268 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

W dniu 11 kwietnia 2025 roku, w hali sportowej w Buczku odbył się XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

W wydarzeniu wzięło udział 18 drużyn – 17 jednostek z RDLP w Łodzi, oraz jedna drużyna reprezentująca Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Turniej zgromadził liczne grono leśniczek i leśników, którzy na co dzień pracują zarówno w terenie jak i w biurach, a tym razem spotkali się, by wspólnie rywalizować, integrować się i promować aktywny styl życia.

Zwycięzcą tegorocznych rozgrywek została drużyna Nadleśnictwa Spała, która po raz czwarty z rzędu sięgnęła po najwyższe trofeum. Drugie miejsce zajęło Nadleśnictwo Płock, a trzecie – Nadleśnictwo Skierniewice. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju trafił do Rafała Piaskowskiego, reprezentanta Nadleśnictwa Spała.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportową postawę, zaangażowanie i grę w duchu fair play. Szczególne podziękowania kierujemy do organizatorów – Nadleśnictwa Kolumna oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Łodzi – za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz stworzenie doskonałych warunków do rozgrywek.

Turniej ten to nie tylko wydarzenie sportowe, ale również znakomita okazja do wzmacniania więzi między pracownikami poszczególnych jednostek oraz promowania zdrowego stylu życia wśród leśników.