Asset Publisher
O kampanii
Niewiele miast ma takie szczęście jak Łódź – bliskie sąsiedztwo niespotykanie dużych terenów leśnych to niewątpliwy atut dla mieszkańców województwa łódzkiego. Z uroków lasu szczególnie chętnie korzystamy wiosną i latem, jesienią niejednokrotnie wyruszamy na piesze poszukiwania owoców lasu... czyli oczywiście grzybów, zimą podczas krótkich spacerów niesiemy pomoc jego mieszkańcom - dokarmiamy zwierzęta i ptaki. Nie bójmy się tego, że las to także drewno – odnawialny surowiec naturalny, który od tysiącleci służy człowiekowi.
Naszym celem jest to, byście jak najwięcej dowiedzieli się o drewnie i mogli korzystać z walorów nie tylko leśnego sąsiedztwa, ale także drewna jako surowca – najbardziej pożądanego przez człowieka, który znajduje dziś aż 30 tysięcy zastosowań. Czym różnią się poszczególne gatunki drewna, jakie mają właściwości użytkowe, jaki potencjał twórczy tkwi w drewnie i co można z niego „wyczarować"? Wreszcie – jak pozyskujemy ten przyjazny dla człowieka i środowiska surowiec? W kampanii #WoodsKreuje kontynuowanej jako #WoodsKreuje II odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące drewna. Wierzymy, że ponownie zainspirujemy Was do twórczego i praktycznego wykorzystania cennego daru lasu!
Drewniane dziedzictwo Łodzi – to temat gry miejskiej, którą przygotowaliśmy dla łodzian i turystów przy okazji pierwszej edycji projektu. Pasjonaci natury, wielbiciele gier miejskich pobierali aplikację mobilną WoodsKreuje ze sklepu Google Play i wyruszali w niezwykłą podróż po mieście, odkrywając najpiękniejsze drewniane elementy związane z historią reymontowskiej Ziemi Obiecanej i z współczesnym obliczem miasta. Najbardziej kreatywnych graczy wysłaliśmy nad morze!
Chcemy zaprezentować drewno jako tworzywo mebli, pomocy naukowych, form artystycznych. W ramach projektu podjęliśmy się organizacji przestrzeni wypoczynkowo-edukacyjnej #WoodsKreuje składającej się z elementów mobilnych, pozwalającej na promocję drewna także podczas wszelkich wydarzeń edukacyjnych i medialnych.
Misja KARMNIK
Na terenie łódzkiej RDLP zamontujemy ponad 200 karmników wykonanych z naturalnego drewna - przyjaznych ptasich stołówek. Sami też możecie zrobić taki karmnik i powiesić w swoim otoczeniu, tutaj znajdziecie instrukcję: Jak zrobić karmnik dla ptaków?|Niepokorna stolarka #3
Leśne Eksperymentarium
Mali i duzi lubią…eksperymentować, doświadczać. Damy Wam taką szansę byście przekonali się jak wiele właściwości ma ten odnawialny surowiec! W facebook’owym Leśnym Eksperymentarium i na zajęciach edukacyjnych w Waszych szkołach i Domach Kultury odkryjemy najbardziej zagadkowe historie, które kryje w sobie drewno...
Ważną częścią kampanii będą oznaczane hasztagiem #WoodsKreujeII publikacje na stronie internetowej i FB RDLP w Łodzi zawierające zadania do wykonania w domu, w rodzinnym gronie, dla których inspiracją będą opisy eksperymentów zawarte w książce „Drewno. Leśne obserwacje i eksperymenty.”
Konkursy
W ramach kampanii WoodsKreuje II zorganizowane zostaną konkursy z nagrodami wykonanymi z drewna. Koniecznie śledźcie nasz fanpage: https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/
Polecamy bardzo ciekawe wydawnictwa CILP o drewnie:
Krzysztof Fronczak "Magiczne drewno"
Projekt finansowany przez CILP w ramach kampanii:
Asset Publisher
Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim
Wspieramy inwestycje w powiecie piotrkowskim
Wsparcie finansowe i kontynuacja dobrej współpracy – posiedzenie Rady Powiatu Piotrkowskiego było okazją do podkreślenia, jak ważne są partnerskie relacje Lasów Państwowych z lokalnymi samorządami. Dyrektor RDLP w Łodzi Jacek Chudy poinformował o zaangażowaniu w realizację wspólnych przedsięwzięć, w tym dofinansowaniu inwestycji drogowej.
Podczas posiedzenia Dyrektor RDLP w Łodzi zadeklarował udział Lasów Państwowych w realizacji projektów ważnych dla regionu. Jednym z nich jest budowa drogi w powiecie piotrkowskim, którą Lasy Państwowe wesprą kwotą 300 000 zł. Inwestycja posłuży zarówno mieszkańcom, jak i służbie leśnej. Zaznaczył również, że współpraca z powiatem już teraz przebiega na wielu płaszczyznach.
Obecność na Radzie Powiatu była także realizacją zarządzenia nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz zmieniającego je zarządzenia nr 26, które dotyczy informowania samorządów o prowadzonej działalności przez jednostki organizacyjne LP.
Podziękowania za wspólne działania
Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Piotr Łączny, podziękował za zaangażowanie Lasów Państwowych oraz finansowe wsparcie inwestycji. Docenił również udział w akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Piotrków z okazji Powiatowych Obchodów Światowego Dnia Ziemi.
W ramach wydarzenia w Goleszach Małych odbyło się wspólne sadzenie drzew z udziałem uczniów, pracowników Starostwa Powiatowego, Służby Więziennej oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SW. To symboliczny gest, który łączy troskę o środowisko z budowaniem więzi wśród mieszkańców.
Dla ludzi i przyrody
Lasy Państwowe pozostają otwarte na kolejne inicjatywy wspierające rozwój infrastruktury, edukację przyrodniczo-leśną i ochronę przyrody – we współpracy z lokalnymi partnerami.