Asset Publisher
OFERTA ŁOWIECKA
Gospodarka łowiecka na terenie RDLP w Łodzi prowadzona jest w 10 obwodach łowieckich tworzących 8 Ośrodków Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych. Obwody łowieckie zostały przekazane w zarząd Nadleśnictw decyzją Ministra Klimatu i Środowiska w 2022 r .
Ośrodki Hodowli Zwierzyny prowadzone są przez nadleśnictwa: Brzeziny, Kolumna, Kutno, Poddębice, Przedbórz, Smardzewice, Spała, Wieluń.
Nasze OHZ-ty zajmują łącznie 90 tys. ha z czego 53% ich powierzchni to tereny leśne. Położenie i zróżnicowanie przyrodnicze zapewni niepowtarzalne doznania każdemu pasjonatowi łowiectwa.
Spała, Brzeziny, a może Poddębice?
Jeśli szukasz łowieckiej przygody z historią w tle, to OHZ Spała zapewni niepowtarzalne wspomnienia. Poczuj się jak prezydent Ignacy Mościcki, miłośnik łowiectwa, który był częstym gościem spalskich lasów. Zamieszkaj w kwaterze łowieckiej, która służyła już za czasów carskich.
Jeśli szukasz miejsca, w którym można zarówno spełniać pasję łowiecką, jak i spędzić miły dzień lub wieczór w mieście, zapraszamy do OHZ Brzeziny. Bliska odległość Łodzi, pozwoli już w 30 min stanąć na ulicy Piotrkowskiej i spędzić czas w fabrykanckim mieście.
W okolicach Poddębic zlokalizowany jest OHZ, który kusi myśliwych zarówno bogatymi w zwierzynę lasami jak i 40 ha hodowlaną zagrodą danieli, ale to tylko część naszej bogatej oferty łowieckiej!
Więcej informacji można znaleźć tutaj (poniżej do pobrania także folder myśliwski RDLP w Łodzi z 2019 r.): https://www.lodz.lasy.gov.pl/lowiectwo#.ZAhnDh-ZOUk
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, oprócz polowania nasze Ośrodki Hodowli Zwierzyny realizują cele związane szczególnie z:
- prowadzeniem badań naukowych,
- odtwarzaniem populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących,
- hodowlą rodzimych gatunków zwierząt łownych w celu zasilenia łowisk,
- hodowlą zwierząt łownych szczególnie pożytecznych w biocenozach leśnych,
- prowadzeniem szkoleń z zakresu łowiectwa.
Zachęcamy do kontaktu i współpracy naszymi OHZ-tami.
Asset Publisher
Asset Publisher
OBSZARY NATURA 2000
OBSZARY NATURA 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
- specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha
Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.
Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.
W ramach projektu europejskiej sieci Natura 2000, mimo niesprzyjających geograficznych, ekologicznych i historycznych uwarunkowań Polski Środkowej (niska lesistość, mała ilość zbiorników wodnych, wysoka gęstość zaludnienia, urbanizacja i sieć drogowa) udało się wyróżnić 6 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków oraz 34 Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk.