Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi
XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi
W dniu 11 kwietnia 2025 roku, w hali sportowej w Buczku odbył się XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
W wydarzeniu wzięło udział 18 drużyn – 17 jednostek z RDLP w Łodzi, oraz jedna drużyna reprezentująca Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Turniej zgromadził liczne grono leśniczek i leśników, którzy na co dzień pracują zarówno w terenie jak i w biurach, a tym razem spotkali się, by wspólnie rywalizować, integrować się i promować aktywny styl życia.
Zwycięzcą tegorocznych rozgrywek została drużyna Nadleśnictwa Spała, która po raz czwarty z rzędu sięgnęła po najwyższe trofeum. Drugie miejsce zajęło Nadleśnictwo Płock, a trzecie – Nadleśnictwo Skierniewice. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju trafił do Rafała Piaskowskiego, reprezentanta Nadleśnictwa Spała.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportową postawę, zaangażowanie i grę w duchu fair play. Szczególne podziękowania kierujemy do organizatorów – Nadleśnictwa Kolumna oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Łodzi – za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz stworzenie doskonałych warunków do rozgrywek.
Turniej ten to nie tylko wydarzenie sportowe, ale również znakomita okazja do wzmacniania więzi między pracownikami poszczególnych jednostek oraz promowania zdrowego stylu życia wśród leśników.