Aktualności
Sztuka klasyfikacji drewna – nowi brakarze RDLP w Łodzi
Sztuka klasyfikacji drewna – nowi brakarze RDLP w Łodzi
Drewno to surowiec o ogromnym potencjale – pod warunkiem, że zostanie właściwie ocenione. Taką wiedzę i umiejętności zdobyło 24 leśników, którzy ukończyli kolejną edycję kursu brakarskiego zorganizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi. Wszyscy zakończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym.
Specjaliści z nowymi kwalifikacjami
Na przełomie marca i kwietnia w Leśnym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Nagórzyce” odbył się intensywny kurs brakarski. Organizatorem szkolenia była RDLP w Łodzi. Uczestnicy zdobywali zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności w zakresie oceny i klasyfikacji drewna.
W szkoleniu uczestniczyło 24 leśników. Tytuł brakarza II klasy otrzymało 9 osób, a brakarza III klasy – 11 osób.
Kim jest brakarz i czym się zajmuje?
Brakarz to specjalista od klasyfikacji drewna, który potrafi rozpoznać jego gatunek, ocenić jakość oraz przypisać odpowiedni sortyment. Bierze pod uwagę zarówno zalety drewna, jak i jego wady, takie jak np. sęki, krzywizny czy zgnilizna. To właśnie te cechy decydują o przeznaczeniu danego fragmentu drewna – czy trafi do tartaku, celulozowni, czy zostanie wykorzystany jako opał.
Sztuka dzielenia drewna na sortymenty
Podczas tzw. manipulacji drewno dzielone jest na sortymenty bezpośrednio w lesie. Leśniczy wskazuje miejsca cięcia, by jak najlepiej je zagospodarować. Precyzyjna klasyfikacja pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał surowca drzewnego.
Inwestycja w jakość i profesjonalizm
Kursy brakarskie prowadzone przez RDLP w Łodzi zwiększają liczbę wykwalifikowanych specjalistów, którzy dbają o to, by każde drzewo znalazło swoje najlepsze zastosowanie.